ΑΓΡΑΦΑ: με μια χούφτα στίχους
Αφιερώνεται στους συναγωνιστές, από το κίνημα κατά των αιολικών ανεμοτεράτων, που απειλούνται με διώξεις. ΟΧΙ στην τρομοκρατία και την ποινικοποίηση των αγώνων.
![ΑΓΡΑΦΑ: με μια χούφτα στίχους](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/12/1.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ-1024x671.jpg)
Η φωτο-ανάρτηση αφιερώνεται στους συναγωνιστές, από το κίνημα κατά των αιολικών ανεμοτεράτων, που απειλούνται με διώξεις. ΟΧΙ στην τρομοκρατία και την ποινικοποίηση των αγώνων. Κι αν, ανέκαθεν, η κρατική εξουσία πήγαινε χέρι-χέρι με το κεφάλαιο, το ίδιο έπραττε, κατ’ αντιστοιχία, και ο αγώνας με την αλληλεγγύη! ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ συλλογικά στην επιχειρούμενη λεηλασία της φύσης και του λαού από τη βάρβαρη επέλαση των κερδών. Αγώνας για Ζωή, Γη και Ελευθερία. Να ανακηρυχθούν τα Άγραφα Εθνικός Δρυμός!
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/1.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Κι οι βράχοι είναι τα κάστρα μου, τα ελάτια ειν᾿ ο στρατός μου,/ καὶ τα πουλιά μου ειν᾿ ὁ λαός, κ’ οι αϊτοί μου οι πολεμάρχοι.” (Κωστής Παλαμάς)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/2.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Το πεντακάθαρο νερό που κυλά στα ποτάμια/ μεταφέρει στο διάβα του και το αίμα των προγόνων μας./ Το μουρμουρητό του είναι η φωνή τους.” (Ινδιάνος Αρχηγός Seattle)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/3.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Ποιοι, πώς, πότε ανέβηκαν την άβυσσο;/ Ποιες, ποιων, πόσων οι στρατιές;/ Τ’ ουρανού το πρόσωπο γυρίζει κι οι εχθροί μου έφυγαν μακριά.” (Οδυσσέας Ολύτης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/4.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Για μένα ούτε συστήματα, κούφιες ιδέες και νόμοι./ Πολλοί οι θεοί, τον άνθρωπο τον ένα πως να τον κάμω…” (Θανάσης Κυριαζής)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/5.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Αχ! πότε η καταχνιά σου αυτὴ κ’ η τόση σου θολούρα,/ που τώρα στο ατέλειωτο σάβανο σε τυλίγει,/ πότε να γίνει θα την δω καπνούρα απὸ ντουφέκια!” (Κώστας Κρυστάλλης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/6.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Θέλω να μιλήσω για σένα/ αδερφέ μου/ μα το μολύβι μου σκοντάφτει/ στη σκληρή σου απόφαση/ και στη σκληρή σου ζωή” (Μιχάλης Σταφυλάς)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/7.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Και δίνεις στις ζωές ζωή, φέρνεις στις χάρες χάρι/ περήφανο και σπλαχνικό βουνό, βουνών καμάρι!” (Γιώργος Δροσίνης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/8.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Δε χρειάζεται να θυμηθείς. Tο ξέρουμε./ Όλα τα μονοπάτια βγάζουνε στα ψηλαλώνια. O αγέρας είναι/ αψύς κει πάνου…” (Γιάννης Ρίτσος)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/9.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Και λέει η ιστορία για ένα λαό/ απ’ ουρανό πλασμένο και φωτιά…” (Χάρης Σακελαρίου)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/10.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Ψυχή βαθιά! Κανείς δεν πάει χαμένος!/ Ψυχή βαθιά! Μυριάδες ακλουθάνε!” (Αιμίλιος Βεάκης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/11.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Ο τόπος μας είναι κλειστός, όλο βουνά/ που έχουν σκεπή το χαμηλό ουρανό μέρα και νύχτα…” (Γιώργος Σεφέρης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/12.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Δίχως αγγίγματα, δίχως περιπτύξεις/ συναντιόμαστε με τη μνήμη” (Τίτος Πατρίκιος)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/13.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Βουνά δικές μας καλλονές και βάσανα δικά μας…” (Δώρης Άνθης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/14.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα,/ ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα!” (Νίκος Καζαντζάκης)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/15.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Είμαι η λόγχη που κοκκίνισε στὸ αίμα της δύσης/ και φρουρεί το Αόρατο/ απ᾿ την άρνηση καὶ την ειρωνεία” (Ζαχαρίας Παπαντωνίου)
![](https://www.katiousa.gr/wp-content/uploads/2019/11/16.-φωτο-ΕΥΡΥΤΑΝΑΣ-ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ.jpg)
“Ένα εμπόρευμα δεν έχει άλλην αξία/ παρά της κατανάλωσης./ Γι’ αυτή και μόνο ενδιαφέρεται το εργαλείο.” (Θοδωρής Σκουρλής)
ΥΓ. Η τελευταία φωτογραφία ΔΕΝ είναι -ευτυχώς- από τα Άγραφα και οπωσδήποτε δεν συνάδει και αισθητικά με τις προηγούμενες! Λειτουργεί απλά σαν μία ακόμη υπενθύμιση ότι χιλιάδες άνθρωποι συνεχίζουν να παλεύουν, αν και με σφεντόνες κόντρα σε πυρηνικά, για να μην υπάρξουν τέτοιες αποκρουστικές εικόνες και στην καλλίμορφη κι ανέγγιχτη γη των Αγράφων (βλ. εδώ), να “μην μολέψει η πατούσα του τυράννου τον τόπο που έμειν’ Άγραφος για πάντα…” όπως έλεγε κάποτε και ο δικός μας αξέχαστος Ευρυτάνας ποιητής Μιχάλης Σταφυλάς (βλ. εδώ). “Για να σταθείς στα πόδια σου και ν΄ αντικρίζεις τον ήλιο, για να κρατήσεις το ταμπούρι σου, για να κρατήσεις την Ιστορία σου, για να κρατήσεις…”! Τίποτε περισσότερο μα ιδίως τίποτε λιγότερο.