Έτοιμο ν’ ανοίξει τις πύλες του το 47ο Φεστιβάλ ΚΝΕ – Οδηγητή στην Αθήνα!

Όλα είναι έτοιμα στο Πάρκο Τρίτση για ν’ ανοίξει τις πύλες του αύριο το 47ο Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή στην Αθήνα – Το αναλυτικό πρόγραμμα των κεντρικών εκδηλώσεων

Όλα είναι έτοιμα στο Πάρκο Τρίτση για ν’ ανοίξει τις πύλες του αύριο το 47ο Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή στην Αθήνα.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των κεντρικών εκδηλώσεων του 47ου Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή στην Αθήνα, που ξεκινούν αύριο 23 Σεπτέμβρη και ολοκληρώνονται το Σάββατο 25 Σεπτέμβρη, σε μεγαλύτερο, αναβαθμισμένο χώρο, στο Πάρκο Τρίτση στο Ίλιον, μπορείτε να το δείτε εδώ: https://bit.ly/3ky6yqk

Περισσότερες πληροφορίες: http://festival.kne.gr

Το αναλυτικό πρόγραμμα για το τριήμερο των εκδηλώσεων στην Αθήνα έχει ως εξής:

Πέμπτη 23 Σεπτέμβρη

Ο χάρτης της κόκκινης πολιτείας του 47ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή» στο Πάρκο ΤρίτσηΟ χάρτης της κόκκινης πολιτείας του 47ου Φεστιβάλ ΚΝΕ – «Οδηγητή» στο Πάρκο Τρίτση

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Πώς να σωπάσω…»

Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Συμμετέχουν: Χρήστος Θηβαίος, Βιολέτα Ίκαρη, Ανδριάννα Μπάμπαλη, Κώστας Τριανταφυλλίδης

Αφήγηση: Κώστας Καζάκος

23.00 «Η ποίηση στα τραγούδια του Μίκη» – Συναυλία-αφιέρωμα με τον Γιώργο Νταλάρα. Μαζί του η Βιολέτα Ίκαρη και η Ασπασία Στρατηγού.

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.00 Συναυλία με την Φωτεινή Βελεσιώτου

22.30 Ποντιακό γλέντι με τους «Led Seftelin»

00.00 Παραδοσιακό γλέντι με τους Πετρολούκα Χαλκιά και Γιάννη Λίτσιο

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

20.00 Συναυλία με τα μαθητικά συγκροτήματα: «ΑΔΕΙΑ ΚΛΕΨΥΔΡΑ», «Materialist» και «QBX»

21.00 Stand up comedy με τον Αλέξανδρο Μαλιάτση Σάλα και τον Σπήλιο Φλώρο

22.00 Hip hop live με τους: Drugitiz, Raibo, Retro (Rebellion Connexion), Rhyme Riot, Φρανκ

23.30 Συναυλία με τους Pulse R (Πάνος Βιτζηλαίος)

00.30 Συναυλία με τους Sober on Tuxedos

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

20.00 Συζήτηση στο Φοιτητικό Στέκι: «2 χρόνια πανδημίας: Χάθηκε η εμπιστοσύνη στην επιστήμη;»

Θα μιλήσουν:

  • Κυριάκος Ιωαννίδης, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ.
  • Γιώργος Σιδέρης, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και ειδικευόμενος γιατρός στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «Αττικόν».
  • Παρέμβαση θα κάνει εκπρόσωπος της Οργάνωσης Κολεκτίβες Νέων Κομμουνιστών (Ισπανία).

20.00 Συζήτηση στο Στέκι Νέων Εργαζομένων: «Με την οργάνωσή μας μπλοκάρουμε τον νόμο-έκτρωμα για τα Εργασιακά μέσα σε κάθε χώρο δουλειάς»

Θα μιλήσουν:

  • Γεωργία Γεωργιάδου, μέλος ΔΣ Σωματείου Μετάλλου Αττικής
  • Ντίνα Γκογκάκη, πρόεδρος του Συλλόγου Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας,
  • Γιώργος Κρητικός, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ,
  • Μάρκος Μπεκρής, πρόεδρος ΕΝΕΔΕΠ (COSCO),
  • Γιώργος Στεφανάκης, πρόεδρος Συνδικάτου Επισιτισμού – Τουρισμού – Ξενοδοχείων Ν. Αττικής.

Συντονίζει ο δημοσιογράφος, Σωτήρης Μπολάκης.

21.30 Συναυλία με τους «Vostok Train»

22.00 Stand up comedy με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο

23.00 Συναυλία με την Ιουλία Καραπατάκη

ΣΤΕΚΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

19.15 «Οι μέρες της Κομμούνας» του Μπέρτολτ Μπρεχτ. Παράσταση από τη θεατρική ομάδα της ΚΝΕ.

ΔΙΕΘΝΟΥΠΟΛΗ

19.30 Συζήτηση με τίτλο: «Αφγανιστάν 20 χρόνια μετά, μια συζήτηση που πρέπει να γίνει!».

Εισαγωγική ομιλία θα γίνει από τον Ελισαίο Βαγενά, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνο του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων της ΚΕ. Θα ακολουθήσουν παρεμβάσεις από τους:

  • Νίκο Παπαναστάση, αντισυνταγματάρχη ε.α., βουλευτή του ΚΚΕ
  • Κατερίνα Γεράκη, υπεύθυνη της Διατμηματικής Επιτροπής της ΚΕ για τους Πρόσφυγες και Μετανάστες
  • Βικτωρία Κούτση, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ και επικεφαλής της Επιτροπής του ΚΣ για τις Νέες Γυναίκες και τα Νέα Ζευγάρια.

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ

19.30 Η Σεμίνα Διγενή θα παρουσιάσει το νέο της βιβλίο «Αποδελτίωση» που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Σύγχρονη Εποχή». Θα παρέμβουν: Ο Δημήτρης Κουτσούμπας, ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, ο Δημήτρης Παπαδημητρίου, συνθέτης, η Σαπφώ Ματσιώρη, δημοσιογράφος και ραδιοφωνικός παραγωγός και ο Χρήστος Δάντης, ερμηνευτής και συνθέτης, ο οποίος μαζί με τον μουσικό Μάριο Λουπάση θα «κλείσουν» την παρουσίαση με τραγούδια.

ΣΤΕΚΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

19.30 Επιδείξεις μαχητικών αθλημάτων: ΓΟΥΣΟΥ (Τάο Λου, Σάντα) από την Ελληνική Ομοσπονδία Γουσού – Κουνγκ Φου (Επίλεκτη Ομάδα εκπαιδευτών και αθλητών ), ΤΑΪ ΤΣΙ ΤΣΟΥΑΝ, από την Ελληνική Ακαδημία Τάι Τσι Τσουάν της Οικογένειας Γου, ΚΡΑΒ ΜΑΓΚΑ (IKMF) από την Αvant Garde, ΑΪΚΙΝΤΟ από το Athens Bushido Center, KATORI SHINTO RYU (Ιαπωνικό Σπαθί) από το Athens Bushido Center, ΚΑΠΟΕΪΡΑ από την Abada Minotavros Team.

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

19.00 Φτιάχνουμε παιχνίδια απ’ όλο τον κόσμο.

19.00 Εργαστήρι κούκλας από κάλτσες με την Ιρίνα Μπόικο.

20.00 Μία παράσταση μαγείας για μικρούς και μεγάλους με τον μάγο Τριστάν.

20.50 Παράσταση Καραγκιόζη από το θέατρο σκιών «Θανάσης Λιούνης».

Παρασκευή 24 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Δε βγαίνουνε τα όνειρα σε πλειστηριασμό, δεν παίχτηκε η παρτίδα μας ακόμα…», αφιέρωμα σε μελοποιημένα ποιήματα του Άλκη Αλκαίου.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Μίλτος Πασχαλίδης

Ενορχήστρωση: Θύμιος Παπαδόπουλος

Συμμετέχουν: Παντελής Θαλασσινός, Χρήστος Θηβαίος, Δημήτρης Κανέλλος, Γιάννης Κότσιρας, Μίλτος Πασχαλίδης

23.00 Συναυλία με τη Νατάσσα Μποφίλιου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.00 Κεντρική συζήτηση: «150 χρόνια από την πρώτη έφοδο στον ουρανό… Δυναμώνουμε τον αγώνα για την κοινωνία της πραγματικής ελευθερίας»

Θα μιλήσουν:

  • Μάκης Παπαδόπουλος, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ
  • Κωνσταντίνα Τσιουπρά, μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ

21.30 «Για τον καημό, το γλέντι, το μεράκι του λαϊκού ανθρώπου…», αφιέρωμα σε τραγούδια του συνθέτη Γιώργου Μητσάκη με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννησή του.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Κίρκη Καραλή

Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Συμμετέχουν: Ελένη Καρακάση, Βαλέρια Κουρούπη Κατερίνα Παπουτσάκη, Κωστής Σαββιδάκης, Γιωργής Τσουρής

23.00 Λαϊκό γλέντι με τον Γιώργο Μαργαρίτη

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

19.00 Συναυλία με τα μαθητικά συγκροτήματα: «ΑΣΧΕΤΕΣ» και «Metakai and friends»

20.00 Εκδήλωση – συζήτηση με τη συμμετοχή μαθητών: «Με τη δύναμη της γνώσης, γνωρίζουμε τον κόσμο, με τη δύναμη της οργάνωσης, τον αλλάζουμε!»

Θα μιλήσουν: Μυρτώ Καλτικοπούλου, επικεφαλής της Μαθητικής Επιτροπής του ΚΣ της ΚΝΕ, Ηλίας Πατίδης, εκπαιδευτικός, Στέλιος Γκιλάκης, μαθητής Λυκείου στα Βριλλήσια, Νίκη Κωτσαδάμ, μαθήτρια ΕΠΑΛ Καματερού.

21.00 Συναυλία με την μπάντα της «Στροφής» (ΚΕΘΕΑ)

22.00 Stand up comedy με τον Κώστα Μαλιάτση Σάλα

23.00 Συναυλία με τους Stavento και Ήβη Αδάμου

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

21.00 Συναυλία με φοιτητικά συγκροτήματα και τους «Sonic Polaroid»

22.00 Ο Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης παρουσιάζει τον «Τσολιά εν δε Τσόλια μπαντ»

23.00 Συναυλία με τους «Γκιντίκι»

00.00 «15 χρόνια ρεμπέτικο με κιθάρα» – Συναυλία με τον Δημήτρη Μυστακίδη

ΣΤΕΚΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

20.00 Εκδήλωση: «”Η τέχνη τον καιρό των κερασιών”… Η καλλιτεχνική και λογοτεχνική δημιουργία στα χρόνια της Κομμούνας» για την επίδραση της Παρισινής Κομμούνας στην Τέχνη.

Θα μιλήσει η Ελένη Μηλιαρονικολάκη, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνη του Τμήματος Πολιτισμού της ΚΕ.

Θα ακουστούν ποιήματα και τραγούδια για τις «κόκκινες» μέρες της Κομμούνας.

ΔΙΕΘΝΟΥΠΟΛΗ

19.30 Συζήτηση με τίτλο: «Η Κούβα δεν είναι μόνη της!». Θα μιλήσουν:

  • Η πρέσβειρα της Κούβας στην Ελλάδα, Ζέλμις Μαρία Κορτίνα Ντομίνγκες
  • Ο Αρης Ευαγγελίδης, μέλος του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων της ΚΕ.

ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΚΕ

19.30 Ειδική παρουσίαση των διαδικασιών συντήρησης και διατήρησης του υλικού του Ιστορικού Αρχείου του ΚΚΕ από το εργαστήριο συντήρησής του.

ΣΤΕΚΙ «ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟΥ»

20.30 Stand up comedy.

ΣΤΕΚΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

19.30 Επίδειξη – Παρουσίαση των αθλημάτων Αεροβικής Γυμναστικής, Ακροβατικής Γυμναστικής, Γυμναστικής για όλους σε συνεργασία με την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία.

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

19.00 Κατασκευάζουμε μουσικά όργανα απ’ όλο τον κόσμο.

19.00 Εργαστήρι κούκλας από κάλτσες με την Ιρίνα Μπόικο.

19.30 Δημιουργούμε τη δική μας μπάντα.

20.30 Αφήγηση παραμυθιού.

21.00 Παράσταση μαριονέτας από τον Χρήστο Τζίκα.

Σάββατο 25 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20.30 Μεγάλη πολιτική συγκέντρωση με ομιλητή τον ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρη Κουτσούμπα. Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Γραμματέας του ΚΣ της ΚΝΕ, Νίκος Αμπατιέλος

21.30 «Είμαστε πολλοί… Είμαστε όλοι… Βήματα που βαδίζουν σίγουρα στο μέλλον…», αφιέρωμα στα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη και του Γιάννη Ρίτσου.

Καλλιτεχνική επιμέλεια – ενορχήστρωση: Μανόλης Ανδρουλιδάκης

Συμμετέχουν: Ρίτα Αντωνοπούλου, Γιάννης Κότσιρας, Κώστας Τριανταφυλλίδης, Μαρία Φαραντούρη

23.00 Συναυλία με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 «Εδώ στην άκρη του καιρού…», αφιέρωμα στον ποιητή και στιχουργό Δημήτρη Χριστοδούλου με αφορμή τα 30 χρόνια από τον θάνατό του.

Καλλιτεχνική επιμέλεια – ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Συμμετέχουν: Πέγκυ Ζήνα, Παντελής Θαλασσινός

23.30 Ικαριώτικο γλέντι με τον Νίκο Φάκαρο

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

21.30 «Να γίνουν όπλα οι πένες…» – Hip hop live ενάντια στην καταστολή και τον τρομονόμο

Συμμετέχουν: Ζωγράφος, Κοινοί Θνητοί, Το Σφάλμα, BrakDasonDj MillmanGhetto RockKoozUrban Pulse

00.30 Συναυλία με τον Μιθριδάτη και τον Σέξπυρ

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

21.30 Συναυλία με τo συγκρότημα «Υπεραστικοί»

22.30 Συναυλία με τον Σπύρο Γραμμένο

23.30 Συναυλία με τον Φοίβο Δεληβοριά

ΣΤΕΚΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

19.15 Παράσταση χορού με την Άννα Λιανοπούλου. Στην τρομπέτα ο Στέλιος Χατζηκακλέας.

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ

19.00 Παρουσίαση της νέας έκδοσης «Η συνταγματική έκφραση της δικτατορίας του κεφαλαίου». Θα μιλήσουν:

– Μαρίνα Λαβράνου, υπεύθυνη του Τμήματος Δικαιοσύνης και Λαϊκών Ελευθεριών της ΚΕ του ΚΚΕ

– Στέλλα Παπαοικονόμου, μέλος του Τμήματος Δικαιοσύνης και Λαϊκών Ελευθεριών της ΚΕ του ΚΚΕ

ΣΤΕΚΙ «ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟΥ»

19.00 Ιστορίες για κρουστά με τον Βασίλη Βασιλάτο – Φτιάχνουμε τον δικό μας ρυθμό.

19.30 Παιδική κατασκήνωση 2021 Μυτιλήνη – Πάρκο Τρίτση: Συναντιόμαστε ξανά.

ΣΤΕΚΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

19.00 Τουρνουά σκάκι.

21.30 Σεμινάριο – Workshop ορειβατικής πεζοπορίας, βασικές αρχές και τεχνικές κίνησης στο βουνό.

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

18.30 Κατασκευάζουμε μουσικά όργανα απ’ όλο τον κόσμο.

19.00 Παιχνίδι χαμένου θησαυρού «Τριγυρίζοντας στις γωνιές του κόσμου».

19.30 Διαδραστικό παιχνίδι «Στις διαδρομές των ήχων και των παιχνιδιών του κόσμου».

21.30 «Η καλτσοτεχνούπολη» από το θέατρο κούκλας της Ιρίνας Μπόικο «White Puppet».

Facebook Twitter Google+ Εκτύπωση Στείλτε σε φίλο

1 Trackback

Κάντε ένα σχόλιο: